Łazienka w przedszkolu – jak ją zaaranżować do potrzeb dzieci?
Projektowanie przestrzeni dla najmłodszych użytkowników, takich jak łazienka w przedszkolu, stanowi wyzwanie, które wymaga zrównoważenia między funkcjonalnością a estetyką. To nie tylko miejsce, gdzie dzieci uczą się podstaw higieny, ale także przestrzeń, która może wspierać ich samodzielność i rozwijać pozytywne nawyki.
W artykule zgłębimy tematykę projektowania łazienek w placówkach edukacyjnych dla najmłodszych, kładąc nacisk na innowacyjne rozwiązania, które harmonizują z potrzebami i bezpieczeństwem dzieci. Odkryjemy, jak za pomocą kolorów, materiałów, mebli i akcesoriów stworzyć przestrzeń, która jest nie tylko praktyczna, ale również przyjazna i zachęcająca dla dzieci, by mogły one rozwijać swoje umiejętności w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Łazienka w przedszkolu – jakie są zasady projektowania?
Łazienka w przedszkolu powinna być zaprojektowana zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki przeznaczone dla różnych form placówek wychowania przedszkolnego.
Sprzęty łazienkowe należy zamontować w odpowiedni sposób na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka w wieku przedszkolnym. Warto zastosować elastyczne rozwiązania odporne na uszkodzenia mechaniczne zapewniające jednocześnie komfort użytkowania. Należy unikać rozwiązań wymagających użycia siły, aby umożliwić dzieciom samodzielne korzystanie z łazienki.
W przedszkolach, niepublicznych szkołach oraz wszelkich placówkach edukacyjnych różnych form wychowania przedszkolnego należy przestrzegać przepisów określonych w rozporządzeniach dotyczących projektowania dla dzieci.
Bezpieczeństwo i dostępność jako kluczowe priorytety
Wszelkie rozwiązania we wnętrzu przedszkolnej łazienki powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci. Szczególnie istotne jest zaprojektowanie łazienki w przedszkolu w taki sposób, aby podczas użytkowania nie doszło do wypadku. W sprawie bezpieczeństwa urządzając łazienkę dla dzieci istotne są zaokrąglone kanty i obłe kształty.
W przypadku łazienek w przedszkolu należy uwzględnić szybką dynamikę wzrostu dzieci w wieku przedszkolnym i dopasować aranżację sprzętów do dzieci w różnym wieku. Potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym różnią się na przestrzeni 3-6 lat. Szczególnie ważne jest dopasowanie wysokości zamontowania sprzętów, aby były dostępne dla dzieci z danej grupy wiekowej.
Toalety muszą znajdować się na dostępnej wysokości i umożliwiać swobodne siadanie, a pozostałe sprzęty powinny być dopasowane do samodzielnego korzystania. Umywalki powinny znajdować się na różnej wysokości, dostępnej dla dzieci. Wyposażenie takie jak papier toaletowy, ręczniki papierowe, środki higieniczne, dozowniki mydła również powinny być łatwo dostępne.
Ilość toalet i umywalek kalkuluje się w odniesieniu do poszczególnych grup w przedszkolu. Toalety i umywalki powinny odpowiadać potrzebom typowym dla wieku. W najmłodszych grupach powinno znaleźć się wyposażenie umożliwiające mycie dzieci.
Wytyczne dotyczące łazienki i toalety w przedszkolu – wymiary i rozporządzenia
W placówkach edukacyjnych obowiązują określone parametry projektowania dla dzieci w różnych grupach wiekowych. W przedszkolach, gdzie przebywają dzieci od 3 do 6 lat wytyczne są inne dla najmłodszych i najstarszych grup wiekowych.
W pierwszej kolejności w łazienkach dla dzieci należy unikać ostrych kantów. W przedszkolach powinny dominować obłe kształty. Takie rozwiązanie nie stanowi zagrożenia i minimalizuje ryzyko urazu.
Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określają wszelkie zasady projektowania i wymogi prawne dotyczące przedszkoli.
Oświetlenie w łazienkach dla dzieci powinno załączać się automatycznie. Najmniejsze dzieci w wieku przedszkolnym nie mają możliwości włączenia światła samodzielnie włącznikiem zamontowanym na standardowej wysokości.
Kreatywność i funkcjonalność w przedszkolnej łazience
Projektowanie łazienki w przedszkolu tworzy przestrzeń do puszczenia wodzy kreatywności. Projektowanie wnętrza toalet może być zabawą pod warunkiem przestrzegania zasad projektowania dla dzieci.
Dekoracje – łączenie funkcji edukacyjnych z zabawą najmłodszych dzieci
Łazienka w przedszkolu powinna zachęcać do korzystania i pełnić rolę edukacyjną – w myśl zasady nauka przez zabawę. Ta reguła dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci, które uczą się samodzielnego korzystania z toalety, przebywając w przedszkolu.
Projekt łazienki powinien być dostosowany zarówno do potrzeb fizjologicznych jak i umiejętności dzieci.
Jako wspomagające edukowanie dzieci można zastosować zachęcające ilustracje, kolorowe dekoracje, aby wzbudzić w dzieciach pozytywne skojarzenia w związku z korzystaniem z łazienki.
Wyposażenie łazienki w przedszkolu
Elementy wyposażenia niezbędne w przedszkolnej łazience – oprócz podstawowych sprzętów takich jak: miski ustępowe, umywalki, deski sedesowe. W kabinach sanitarnych powinien znaleźć się zapas papieru toaletowego oraz bidetówka dająca możliwość mycia małych dzieci. Przy umywalkach muszą znaleźć się ręczniki papierowe.
Duże znaczenie w przypadku toalet dla dzieci mają uchwyty wspomagające asekurację małych użytkowników. W zależności od wieku dzieci montuje się je na odpowiedniej wysokości.
Higiena i łatwość utrzymania czystości
W przedszkolu należy zwracać szczególną uwagę na kwestie związane z higieną i łatwością utrzymania czystości. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i zarazków wśród dzieci i personelu wyposażenie niezbędne stanowią urządzenia do dezynfekcji rąk oraz zapas środków czystości.
Łazienki dla dzieci powinny uwzględniać udogodnienia związane z regularnym sprzątaniem wnętrza. Zastosowane wykończenia powinny być łatwe w czyszczeniu, ściany i podłogi zmywalne, powierzchnie wygodne w usuwaniu zabrudzeń i zanieczyszczeń związanych z użytkowaniem przez dzieci.
Projekt łazienki w przedszkolu – zaufaj specjalistom z Grid
Projektując dla dzieci należy przyjąć szczególne zasady. Łazienki dla dzieci rządzą się osobnymi prawami ze względu na zaostrzone wymagania związane z bezpieczeństwem. Zastosowane rozwiązania w łazienkach w przedszkolu powinny brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci jako głównych użytkowników oraz wygodę personelu odpowiedzialnego.
Zobacz także: jak zaprojektować funkcjonalne przedszkole >>
2 Comments
-
Fakty Online
Czytając te słowa, czuję się jak badacz nieodkrytych obszarów, a autor to jak znawca terenu, prowadzący mnie przez labirynty myśli, odsłaniając kolejne aspekty tematu.
RSS Polska
Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…