PoradnikiJakie oświetlenie sprawdzi się w łazience? Aranżacje od specjalistów Grid
biała łazienka z czarno-białą podłogą.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience? Aranżacje od specjalistów Grid

Aranżacja oświetlenia w łazience to złożony proces. W zależności od pożądanego efektu należy je odpowiednio zaprojektować. Oświetlenie łazienkowe można podzielić na równomierne światło ogólne oraz punktowe na przykład nad lustrem. Dodatkową kategorią jest dekoracyjne oświetlenie łazienki, najczęściej z możliwością regulacji barwy i natężenia.

Strefy w łazience a oświetlenie

Łazienkę dzielimy na kilka stref pod względem rodzaju oświetlenia. Zależnie od strefy oświetlenie łazienki będzie różnić się barwą, natężeniem, rodzajem i szczelnością oprawy. Podział łazienki na strefy wynika z funkcji, do jakiej poszczególne miejsca w łazience są przeznaczone. Oświetlenie lustra wymaga jasnego źródła światła o dużym natężeniu, nad kabiną prysznicową wymagana jest oprawa o najwyższej szczelności, z kolei lampy sufitowe w łazienkach stosowane są jako oświetlenie ogólne zapewniające równomierne oświetlenie łazienkowe.

Sprawdź także naszą ofertę na projektowanie apartamentów na wynajem i nie tylko!

Czym należy się kierować wybierając oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie łazienkowe to przede wszystkim technologia, a w drugiej kolejności estetyka. Wybierając oświetlenie łazienkowe należy kierować się jego przeznaczeniem. Podczas aranżacji łazienki warto współpracować ze specjalistami oświetlenia, którzy dostarczają obliczenia natężenia światła. Zależnie od planowanego efektu i wymagań funkcjonalnych istnieje możliwość dobrania odpowiedniego natężenia i barwy światła.

Jak wybrać odpowiednią lampę sufitową?

Oświetlenie sufitowe najczęściej stanowi ogólne światło w łazience, które powinno świecić rozproszonym światłem. Jego natężenie może być umiarkowane. Na białym suficie najlepiej sprawdzi się uniwersalny plafon, który równomiernie oświetli wnętrze pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy sufitowej w suficie podwieszanym. Światło ogólne w łazience powinno posiadać parametry jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, aby korzystanie z łazienki było komfortowe.

Lampy wiszące nie zawsze sprawdzą się w łazience ze względu na ograniczoną wysokość pomieszczenia. Zdarza się je stosować nad blatem jako oświetlenie dekoracyjne. Smukłe lampy wiszące dodadzą wnętrzu łazienki lekkości i oryginalnego charakteru.

Rozmiar lamp do małej i dużej łazienki

W małej łazience należy zwrócić szczególną uwagę na ilość źródeł światła. W małych pomieszczeniach może się zdarzyć sytuacja, gdzie jedna lampa będzie musiała spełnić wszystkie wymagania funkcjonalne.

Duża łazienka daje możliwość rozróżnienia typów oświetlenia. Przestronne wnętrza pozwalają na większy rozmach w doborze opraw. Znajdzie się miejsce na światło ogólne, dekoracyjne oraz punktowe. Dzięki rozróżnieniu rodzajów oświetlenia przestrzeń dużej łazienki jest równomiernie i dokładnie oświetlona.

Niezależnie od powierzchni łazienki lampy powinny być proporcjonalnie dobrane.

Oświetlenie łazienki aranżacje z lustrem

Nad lustrem łazienkowym potrzebna jest lampa o wysokim natężeniu światła, wystarczającym do wykonywania czynności takich jak makijaż, golenie czy układanie włosów. Częstym wyborem są klasyczne kinkiety przy lustrze, dzięki którym twarz jest dobrze oświetlona. Można również stosować lustra z wbudowanym oświetleniem.

Jaka barwa oświetlenia będzie najlepsza?

Barwa oświetlenia zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od przeznaczenia światła w odniesieniu do strefy funkcjonalnej w łazience. Ciepłe światło sprawdzi się do wykreowania przytulnego nastroju. Zimna barwa oświetlenia nadaje się nad lustro. Kolor światła buduje atmosferę łazienki.