PoradnikiJak urządzić małe mieszkanie 35 m?
Pokój w jasnych kolorach - biel i ciemnozielony

Jak urządzić małe mieszkanie 35 m?

W małym mieszkaniu ogromne znaczenie ma funkcjonalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Aby stworzyć poczucie przestronności dostępny metraż należy odpowiednio urządzić. Rozwiązania nadające wnętrzom wrażenia dodatkowej przestrzeni pomogą zaprojektować funkcjonalną przestrzeń użytkową i spełnić życiowe potrzeby mieszkańców.

Przemyślane zaaranżowanie 35 m stwarza warunki do wykreowania domowej atmosfery niezależnie od niewielkiej przestrzeni mieszkania. Istnieją rozwiązania pomagające urządzić małe mieszkanie w taki sposób, aby uwzględnić potrzeby mieszkańców. Niewielki metraż nie jest przeszkodą.

Małe mieszkanie 35 m2 jest najczęściej i najchętniej wynajmowanym metrażem bądź kupowanym pod wynajem. Małe mieszkanie może być wystarczające w zależności od jego aranżacji.

Optymalizacja układu pomieszczeń

Aby w małym mieszkaniu uzyskać największą funkcjonalność przestrzeni, należy zaprojektować plan, gdzie każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni będzie wykorzystany. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu ścianek działowych w mieszkaniu o powierzchni 35 m2 istnieje możliwość wygospodarowania miejsca na kuchnię, salon, sypialnię, łazienkę oraz przestrzeni do przechowywania.

Aranżacja mieszkania, gdzie kuchnia i salon stanowią jedną otwartą przestrzeń jest optymalnym rozwiązaniem dla małego metrażu. Salon z aneksem kuchennym w otwartej strefie dziennej pozwala na urządzenie kawalerki z osobną sypialnią. Aneks kuchenny pozwala urządzić małe mieszkanie w bardziej funkcjonalny sposób.

Najrzadziej niespotykanym rozwiązaniem jest organizacja wszystkich funkcji mieszkaniowych w jednym pomieszczeniu. Nie jest to jednak sytuacja niemożliwa. Dla niektórych użytkowników małe mieszkanie typu studio to najlepsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Jeżeli wysokość mieszkania na to pozwala sprytnym zabiegiem jest wzniesienie antresoli. Wtedy podział na strefę dzienną i prywatną/nocną jest bardziej klarowny. Ponadto zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową, która ze względu na funkcję nie potrzebuje posiadać pełnej wysokości.

Wybór mebli optymalnych w małym mieszkaniu

Niewielki metraż mieszkania wymusza zastosowanie jedynie niezbędnych i funkcjonalnych mebli. Meble spełniające różne funkcje są dobrym rozwiązaniem – rozkładany stół, rozkładana sofa, składane krzesła.

W kuchni minimalna zabudowa powinna mieścić lodówkę, zlewozmywak, blat do przygotowywania jedzenia, piekarnik z płytą grzewcza oraz miejsce do odkładania gotowych posiłków. Oprócz zabudowy w kuchni powinien znajdować się stół. Zastosowanie stołu rozkładanego zwiększa możliwości i opcje użytkowe.

W przypadku sypialni najlepiej zastosować łózko podwójne o szerokości 140 cm, które jest wystarczające dla dwóch osób. W sypialni w małym mieszkaniu istotna jest pojemna szafa, na którą należy przewidzieć miejsce. Drzwi przesuwne sprawdzą się lepiej.

W salonie przyda się sofa z możliwością rozkładania, aby zapewnić dodatkowe miejsce do spania. W zależności od potrzeb mieszkańców można zapewnić miejsce na telewizor lub rzutnik.

W małym mieszkaniu w łazience najczęściej stosuje się prysznic, który zajmuje mniej miejsca niż wanna. Pomimo niewielkiego metrażu konieczne jest wygospodarowanie miejsca na pralkę i ewentualnie suszarkę na pranie. Zastosowanie konkretnych rozwiązań architektonicznych na miarę niewielkiej łazienki zasadniczo polepsza walory użytkowe pomieszczenia.

Przedpokój pełni rolę garderoby, więc warto w nim umieścić szafę oraz wieszaki na ubrania wierzchnie. Duże lustro powiększy optycznie przedpokój.

Wykorzystanie optycznych trików, aby powiększyć przestrzeń mieszkania

Małe mieszkanie należy utrzymać w jasnej kolorystyce. Jasne odcienie szarości, beż i biel stanowią dobry wybór w przypadku małego apartamentu. Stonowane barwy sprawiają, że mieszkanie wydaje się większe. Jasne kolory dodają przestrzeni.

Ściany w małych mieszkaniach lepiej malować w jednym wybranym kolorze, wówczas przestrzeń, na którą składa się kilka pomieszczeń, czyta się jako jedną większą całość.

Sufit w małych mieszkaniach powinien być zawsze biały. Taki zabieg powoduje, że pomieszczenie wydaje się wyższe.

Minimalizm jako koncepcja projektowa

Styl minimalistyczny pasuje do małych mieszkań zarówno pod względem zastosowanego wzornictwa jak i kolorystyki. Całe mieszkanie 35 m2 nie powinno być przeładowane dekoracjami. Oszczędna aranżacja wpłynie na pozytywny odbiór ograniczonego metrażu wnętrza.

Oświetlenie jako kluczowy element aranżacji mieszkania

Małe mieszkania z odpowiednim oświetleniem zyskują na wrażeniu przestronności. Oświetlenie pomaga również w kreowaniu różnorodnego klimatu w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.