PoradnikiPokój biurowy – aranżacje specjalistów Grid

Pokój biurowy – aranżacje specjalistów Grid

Pokój biurowy w domu czy w mieszkaniu z uwagi na aktualną rzeczywistość stał się niemalże standardem i często koniecznością. Projektując plan funkcjonalny nowego domu warto tę potrzebę uwzględnić na etapie projektu budowlanego. Sytuacja, gdzie konieczne jest wygospodarowanie pokoju biurowego w istniejącej przestrzeni wymaga więcej wysiłku.

Projekt domowego biura powinien zawierać wszelkie funkcje, które zawarte są w tradycyjnym biurze. Do takich funkcji należą – miejsce pracy, regały do przechowywania dokumentów, kącik kawowy, miejsce odpoczynku, strefa spotkań zaaranżowane na miarę dostępnej przestrzeni. Jakie kwestie będą istotne podczas aranżacji pokoju biurowego?

Dobry projekt pokoju biurowego – jak go stworzyć?

Domowe biuro zaplanowane na etapie powstawania projektu domu to idealna sytuacja, aby zadbać o wszelkie potrzebne funkcje. Dobry projekt pokoju biurowego powstaje na wczesnym etapie opracowania planu funkcjonalnego. Domowe biuro wymaga kompromisów, więc warto na samym początku projektu określić priorytety. Nie można zapomnieć też o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej jeśli światło słoneczne pada bezpośrednio na biurko. Jeśli to możliwe warto więc postawić mebel pod oknem, aby jak najdłużej można było korzystać ze światła naturalnego.

Ile miejsca przeznaczyć na biuro?

Na biuro idealnie byłoby przeznaczyć oddzielny pokój. W osobnym pomieszczeniu łatwiej umieścić wszystkie potrzebne do pracy meble i sprzęty. Jednak w przypadku braku takiej możliwości należy wygospodarować taką przestrzeń, która w największym zakresie spełni potrzeby związane z pracą w domu. Czasami funkcjonalny kącik do pracy można urządzić w sypialni, w salonie czy nawet w kuchni. To zależy od dynamiki rodzinnej, potrzeb pozostałych domowników, niejednokrotnie potrzebne jest ustępstwo.

Pokój biurowy: jak wybierać kolory?

Kolory w domowym pokoju biurowym powinny sprzyjać skupieniu i koncentracji na zadaniach. Neutralne kolory przydają się w trakcie spotkań online – nie rozpraszają uwagi. Jasne kolory dodają wrażenia powiększenia przestrzeni, co zawsze stanowi plus, szczególnie kiedy dostępność przestrzeni na domowe biuro jest ograniczona.

Jeśli chcesz urządzić biuro w konkretnym stylu, dowiedz się jak powinno wyglądać wnętrze biurowe w stylu skandynawskim lub gabinet w stylu boho.

Pokój biurowy typu Open Space - ABB Kraków
Pokój biurowy typu Open Space – ABB Kraków

Kącik biurowy – praktyczne gadżety

W zależności od rodzaju pracy przydają się różne pomoce. Mebel na wielofunkcyjne urządzenie biurowe umieszczony jak najbliżej biurka zdecydowanie ułatwia pracę. Kwiaty doniczkowe sprawią, że kącik biurowy będzie przytulniejszy, a liście pochłoną szkodliwe promieniowanie komputera i poprawią samopoczucie. Szerokie biurko pomieści wiele potrzebnych gadżetów. Warto zaaranżować pokój biurowy ulubionymi przedmiotami. Gabinet w domu daje większą możliwość otaczania się gadżetami, wśród których dobrze się czujemy. Jeżeli najpotrzebniejsze rzeczy będziesz mieć pod ręką, Twoja praca będzie efektywna i przyjemna.

Dlaczego warto zorganizować miejsce do pracy w domu?

Nawet jeżeli głównie pracujemy w biurze poza domem, a w domu tylko czasami, warto zadbać, aby domowe miejsce pracy było komfortowe i ergonomiczne. Coraz częściej praca w domu staje się normą, więc domowe biuro jest standardem. Ale nawet urządzane na wszelki wypadek domowe biuro powinno być funkcjonalne.

Jak wydzielić kącik do pracy w salonie

Można urządzić biuro w salonie wydzielając kącik do pracy. Jeżeli jest taka możliwość najlepiej znaleźć miejsce z dostępem do światła dziennego. Światło słoneczne dostarcza energii potrzebnej do sprawnego funkcjonowania. Zwróć uwagę na ustawienie biurka. Jeżeli jesteś praworęczny światło powinno padać zza lewego ramienia. Jeżeli jedyną możliwością jest wydzielenie kącika, zadbaj o to, aby miejsce pracy było poza ciągiem komunikacyjnym. Idealnym rozwiązaniem byłyby mobilne panele akustyczne, aby wyciszyć pozostałe dźwięki domowe.