PoradnikiJak urządzić mały salon kosmetyczny w kilku krokach
salon kosmetyczny z ladą i stołkami.

Jak urządzić mały salon kosmetyczny w kilku krokach

Salony kosmetyczne często urządzane są na niewielkiej przestrzeni szczególnie w przypadku inwestora zakładającego swoją pierwszą działalność w branży beauty. Abu urządzić salon kosmetyczny należy przestrzegać kilki nadrzędnych zasad. Podpowiadamy jak urządzić mały salon kosmetyczny!

Jak urządzić salon kosmetyczny? Praktyczne porady do małych wnętrz

Projektując wnętrza o małej powierzchni w pierwszej kolejności należy ustalić priorytety funkcjonalne. W salonie kosmetycznym będą to przede wszystkim miejsca przeznaczone do zabiegów kosmetycznych zgodne z wymogami sanitarnymi, spełnienie których warunkuje otwarcie salonu kosmetycznego.

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w małym pomieszczeniu. W małym salonie kosmetycznym światło dzienne jest niezbędne. Ciepłe światło w poczekalni i recepcji przyciąga klientów. Odpowiednia aranżacja światła buduje pożądaną atmosferę niezależnie od powierzchni i charakteru wnętrza.

Od czego zacząć urządzanie salonu kosmetycznego?

Projekt salonu kosmetycznego należy rozpocząć od określenia wraz z inwestorem założeń projektowych. Funkcjonalny gabinet kosmetyczny trzeba zaprojektować zgodnie z zasadami ergonomii mając również na uwadze organizację pracy oraz wymagania estetyczne klientek salonu kosmetycznego.

Jaki kolor ścian i dodatków sprawdzi się najlepiej?

Najlepszym wyborem w małym salonie kosmetycznym będzie jasna kolorystyka, która optycznie powiększy przestrzeń w gabinecie. Jasne kolory będą odpowiednie ze względu na wymaganą i oczekiwaną czystość w gabinecie kosmetycznym. Salon kosmetyczny zaaranżowany w jasnej kolorystyce gwarantuje pozytywny odbiór usług. Usługi kosmetyczne w jasnych wnętrzach w stylu glamour to powszechny i sprawdzony zabieg.

Zbyt intensywne kolory nie sprawdzą się w branży kosmetycznej, gdzie celem jest zapewnienie spokoju, relaksu i stworzenie warunków sprzyjających wyciszeniu. Dlatego akcenty kolorystyczne należy stosować z rozwagą.

Meble w salonie kosmetycznym – co powinno się w nim znaleźć?

W salonie kosmetycznym powinien znaleźć się profesjonalny sprzęt, którego rodzaj zależy od wykonywanej usługi. Standardowo w gabinecie znajdują się krzesła kosmetyczne, lampy kosmetyczne, pomocniki kosmetyczne, fotele manicure, pedicure, szafki.

Specjalistyczny fotel kosmetyczny powinien spełniać wymagania związane z rodzajem wykonywanej usługi. Jego funkcjonalność dotyczy zarówno wygody klientek jak i komfortu osoby wykonującej zabieg. Fotele kosmetyczne bywają dość sporych wymiarów, potrzebna jest przestrzeń wokół nich, aby umożliwić jego prawidłowe wykorzystanie.

Sprzęt do małego salonu kosmetycznego – to warto mieć w swoim gabinecie? Polecane meble

Wybierając meble do salonu kosmetycznego o niewielkiej powierzchni należy zwrócić uwagę na priorytety. Należą do nich sprzęty umożliwiające wykonywanie usług kosmetycznych, odpowiednie oświetlenie oraz wyposażenie potrzebne do spełnienia wymagań higieniczno-sanitarnych.

Aranżacja małego salonu kosmetycznego – o czym należy pamiętać?

Aby urządzić mały salon kosmetyczny należy pamiętać o racjonalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Mały salon kosmetyczny powinien spełniać zasady ergonomii. Funkcjonalność małego salonu kosmetycznego jest najważniejsza i liczy się efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego przestrzeni.