PoradnikiJak dobierać kolory do wnętrz?
Kokon 1

Jak dobierać kolory do wnętrz?

Jak dobierać kolory do wnętrz? Od wyboru kolorów zależy pierwsze wrażenie i odbiór estetyczny wnętrza. Wybór kolorów ma ogromne znaczenie i najczęściej jest związany z osobistymi preferencjami inwestora. Dlatego tak istotne jest porozumienie w zakresie doboru kolorystyki między inwestorem a projektantem.

Odnośnie kolorystyki istnieją zasady jej dobierania, które należy przedstawić i wyjaśnić inwestorowi w razie potrzeby. Zazwyczaj kolory i powierzchnie łączy się na zasadzie kontrastu — jasne kolory z ciemnymi, zimne z ciepłymi, szorstkie powierzchnie zestawia się z gładkimi, wzorzyste z jednolitymi. Na przykład naturalna powierzchnia drewniana, szorstka, w ciepłym brązowym odcieniu tworzy idealny zestaw z gładką ścianą w odcieniach szarości. Trudnym przykładem jest łączenie drewna z brązami, takie zestawienia wymagają dużych umiejętności.

Kolorystyka wnętrz — podstawowe informacje

Aranżując wnętrze, warto skorzystać z wiedzy o psychologii kolorów. Kolor wpływa na samopoczucie użytkowników wnętrza. Barwy mogą oddziaływać na nastrój. Kolor zielony jako kolor natury uspokaja i wprowadza równowagę. Kolor czerwony dodaje energii, inspiruje, wprowadza dobry nastrój, dodaje sił życiowych. Fiolet wspomaga kreatywność, wyobraźnię, symbolizuje tajemniczość, duchowość. Kolor niebieski jest symbolem siły i wiedzy, zastosowany we wnętrzu wprowadza spokojny, harmonijny nastrój. To tylko niektóre przykłady. Właściwe zastosowanie kolorów wspomaga urządzanie wnętrz w odniesieniu do faktycznych potrzeb użytkowników.

Istnieje wiele niuansów kolorystycznych — każdy kolor może występować zarówno w wersji ciepłej, jak i chłodnej. Ponadto jest wiele wariantów tego samego koloru. W wyniku mieszania czy łączenia kolorów powstają nowe odcienie.

Odczucia, jakie wywołują określone połączenia kolorów, to coś, co zdecydowanie powinny brać pod uwagę osoby projektujące wnętrza mieszkania. Dlatego wiedza jak łączyć kolory jest tak istotna. Wrażliwość na kolory oraz zdolność widzenia barw jest różna w zależności od odbiorcy.

W kole barw wyróżnia się kolory podstawowe, kolory pokrewne i kolory dopełniające. Koło barw zawiera kolory ciepłe i barwy zimne. Koło barw pomaga stworzyć spójną kompozycję kolorystyczną — paletę barw. Poszczególne tony czy odcienie powstają w wyniku łączenia kolorów. Koło barw będzie zdecydowanie pomocnym narzędziem, pozwoli lepiej poznać znaczenie danej barwy na spektrum kolorów i umiejętnie zestawić ją z innymi, tworząc uporządkowaną, ciekawą i estetyczną paletę.

Pokój w jasnych kolorach - biel i ciemnozielony

Dobieranie kolorów do wnętrz

Kolory we wnętrzu należy dobierać szczególnie rozważnie. We wnętrzach mieszkalnych najlepiej sprawdza się kolorystyka neutralna jako najbardziej ponadczasowa. Neutralne kolory ścian wprowadzają spokojną atmosferę. Kremowe odcienie i jasne, naturalne materiały wzbogacone wyważoną dawką ekstrawaganckich, nasyconych barw wprowadzają uspokojenie.

Barwy mają wpływ na charakter wnętrza. Wybierając kolory ścian, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie oraz preferencje użytkownika.

W zależności od funkcji wnętrza dobór kolorów może być różny. Aranżując przestrzeń publiczną, można pozwolić sobie na odważniejsze zestawienia. Wnętrza prywatne rządzą się innymi prawami. We wnętrzach prywatnych samopoczucie domowników stanowi priorytet.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kolorów do wnętrz?

Wybierając kolory we wnętrzach, należy uwzględnić rezultat, jaki chcemy uzyskać i dopasować środki. Warto wziąć pod uwagę przeznaczenie wnętrza oraz dobre samopoczucie i preferencje użytkowników. Istotne znaczenie ma także oświetlenie wnętrza, które może nadać wybranej palecie kolorystycznej inny odcień.

Wiedza na temat psychologii kolorów zdecydowanie pomaga w doborze odpowiednich barw.

Kolorystyczne style wnętrz

Zasadniczo można wymienić kilka stylów kolorystycznych wnętrz. Każdy z nich stosowany w zależności od pożądanego efektu, przeznaczenia pomieszczenia, preferencji użytkowników.

  • Styl neutralny, w którym dominują ciepłe i naturalne kolory ścian, sprawdzi się we wnętrzach mieszkalnych oraz aranżacji apartamentów na wynajem. Taki styl sprzyja spokojowi i relaksowi.
  • Styl glamour — najczęściej w kolorystyce ograniczonej do czerni i bieli z dodatkiem złota lub srebra. Czasami barwy dodatków w tym stylu to różnego rodzaju odcienie różu.
  • Styl minimalistyczny, gdzie białe ściany uzupełnione są ewentualnymi detalami w mocnych kolorach. Biel jako główny kolor we wnętrzu oraz kolor akcentujący tworzy aranżacje odważne i zdecydowane.
  • Styl skandynawski, w którym przeważają biel i odcienie szarości. W tym stylu dominują kolory jasne. Rozjaśnienie pomieszczenia i powiększenie wnętrza to efekt wynikający z zastosowania biało-szarej palety barw. Kolory chłodne to wizytówka stylu skandynawskiego.
  • Styl art deco, gdzie zastosowanie mają ciemne barwy, szczególnie kolor butelkowej zieleni, granat, bordo, czekoladowy brąz. W aranżacji wnętrz art deco stosuje się złote dodatki, które na ciemnym tle tworzą błyszczący kontrast.

Tworzenie palety barw

Podczas powstawania projektu aranżacji wnętrz należy skupić się między innymi na kolorystyce i palecie barw. Najlepiej przygotować moodboard określający nastrój, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu i dopasować paletę kolorów odpowiednio. Aby uniknąć chaosu w palecie barw, należy posłużyć się kołem barw.

Jak łączyć kolory?

Łączenie kolorów przy urządzaniu wnętrz wymaga wiedzy o kole barw. Można łączyć ze sobą kolory pokrewne, czyli różne odcienie tego samego koloru, znajdujące się obok siebie w kole barw. Wprowadzając akcent kolorystyczny, należy sięgnąć po kolor dopełniający z koła barw. Kolory dopełniające to te, które leżą po przeciwległych stronach koła barw.

Dobór kolorów we wnętrzu biura Eset Kraków

Jak dobrać kolory, aby stworzyć określoną atmosferę w danym pomieszczeniu?

Kolory w pomieszczeniach należy dobierać bardzo uważnie. Atmosferę spokoju uzyskuje się kolorami naturalnymi, jasnymi, takimi jak beże i szarości. Klimat pełen pozytywnej energii można stworzyć, stosując odrobinę koloru żółtego lub kolor pomarańczowy, które należą do barw ciepłych i energetycznych. Kreowanie atmosfery wiąże się ze znajomością zasad łączenia barw.
Dobieranie kolorów do wnętrz to proces wyboru odpowiednich barw dla ścian, podłóg, sufitów oraz dodatków takich jak meble, tekstylia czy akcesoria. Odpowiednio dobrane kolory potrafią nadać pomieszczeniom charakteru, wpłynąć na nasze samopoczucie i wzmocnić styl wnętrza. Niezależnie od tego, czy projektujesz nowe wnętrze, czy też chcesz odświeżyć istniejące, dobór kolorów odgrywa kluczową rolę.