PoradnikiFit-out — elastyczny projekt przestrzeni biurowej
projektowanie przestrzeni biurowej według fit-out

Fit-out — elastyczny projekt przestrzeni biurowej

Dobrze zaprojektowany plan funkcjonalny biura gwarantuje efektywne wykorzystanie przestrzeni, co z kolei może mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wynajmie ilości metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Powierzchnia biura umożliwiająca elastyczny rozkład funkcji to dodatkowa korzyść dla najemcy czy inwestora. Aby zbadać chłonność powierzchni biurowej, warto zgłosić się po projekt fit-outu do architekta.

Fit-out — co to jest?

Fit-out polega na dostosowaniu powierzchni biurowej do potrzeb użytkowników. W zakres usługi wchodzi plan funkcjonalny oraz dopasowanie wszelkich wymaganych w biurze instalacji. W zakres prac fit-out może wchodzić szereg czynności, od prostych remontów i odświeżeń, po bardziej skomplikowane przebudowy i instalacje.

Fit-out weryfikuje potencjał powierzchni biurowej pod kątem dopasowania do potrzeb najemcy. Dlatego warto przygotować kilka wariantów, aby sprawdzić możliwości aranżacji przestrzeni biurowej. Fit-out określa funkcje i rozmieszczenie pomieszczeń, ciągi komunikacyjne, dostęp do poszczególnych stref, a także wejścia i wyjścia.

Jakie korzyści daje aranżacja biura typu fit-out?

Plan funkcjonalny projektuje się pod kątem konkretnych potrzeb najemcy. W związku z tym jest to plan zaprojektowany „na miarę” i bez strat powierzchni na niepotrzebne funkcje lub na zbędną komunikację. Zlecając architektowi przygotowanie planów w kilku wariantach, łatwiej jest zweryfikować zalety i wady wynajmowanej przestrzeni biurowej. Projektanci proponują efektywne rozwiązania, biorą pod uwagę zakres wyposażenia i dopasowując plan do oczekiwań klientów.

Przestrzenie biurowe typu open space dają wiele możliwości stworzenia aranżacji dopasowanej do struktury przedsiębiorstwa i potrzeb inwestora. Otwarta przestrzeń pozwala na elastyczną aranżację funkcji i wyposażenia we własnym zakresie w zależności od zmieniającej się specyfiki pracy.

Najemca może posłużyć się projektem fit out przed decyzją o wynajmie powierzchni biurowej. Odpowiednio przygotowany materiał pomaga bowiem podjąć właściwą decyzję.

Zobacz także: Czym jest space plan w projektowaniu biur >>

Kompleksowa obsługa projektu biura — od pomysłu do nadzoru realizacji

Założenia do planu funkcjonalnego ustala się wraz z inwestorem. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić badania potrzeb. Badania mogą przeprowadzić architekci, można także wynająć do tego celu specjalistyczną firmę. Prawidłowy research pozwala na sporządzenie adekwatnego planu. Należy także dokładnie obejrzeć lokal, dokonać jego pomiarów i sprawdzić stan instalacji technicznej. Przed przystąpieniem do pracy należy również przeanalizować rozwój branży, aby zaprojektować przestrzeń możliwą do adaptacji do zmieniającej się specyfiki pracy.

Na podstawie zebranych informacji architekt lub projektant wnętrz opracowuje koncepcję aranżacji lokalu. Koncepcja powinna uwzględniać wszystkie potrzeby najemcy i jednocześnie wpisywać się w charakter budynku i otoczenia. Na podstawie zatwierdzonej koncepcji powstaje szczegółowa dokumentacja projektowa, obejmująca m.in. rysunki techniczne, specyfikacje materiałów, kosztorys prac. Wszystkie elementy wyposażenia oraz gniazda, oświetlenie, wentylację czy klimatyzację należy dopasować do planu funkcjonalnego, układu pomieszczeń i aranżacji.

Na koniec każdy projekt wymaga realizacji — koordynacji branż i nadzoru prac budowlanych wykonywanych przez wykonawców, który gwarantuje oczekiwany rezultat. Po zakończeniu prac wykonawca przekazuje je inwestorowi do odbioru technicznego. Podczas odbioru technicznego sprawdza się m.in. jakość wykonanych prac instalacyjnych, zgodność z projektem, działanie instalacji. Po sprawdzeniu wszystkich elementów następuje odbiór końcowy i zakończenie projektu.

Zamów projekt typu fit-out w Grid

Projektując biura dla naszych klientów, rozpoczynamy proces od wywiadu, który ma na celu zdefiniowanie potrzeb.

Zawsze proponujemy inwestorom kilka wariantów. Wybór ostatecznej opcji następuje w wyniku wieloetapowych rozmów z inwestorem.

Współpracujemy z projektantami branżowymi w celu dopasowania instalacji takich jak gniazda, oświetlenie, wentylacja, klimatyzacja. Efekt końcowy to wynik współpracy zespołu projektowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *